فروشگاه فایل لایه باز بلیزطرح
جستجو کردن

طراحی سربرگ حرفه ای با رعایت 5 نکته اساسی!

5 نکته برای داشتن طرح سربرگ مناسب

امروزه همه ما شاهد افزایش کسب و کارها و مشاغل مختلفی در حوزه های متفاوت هستیم. به گونه ای که تا حد زیادی بازار رقابتی شده و برخی از کسب و کارها با کاهش فروش و کاهش رونق روبرو هستند. به همین منظور مشاغل مختلف برای برندینگ و تبلیغات روش های مختلفی را انجام می دهند.

یکی از راهکارهای کاربردی و مطمئن برای انجام امور اداری و برند سازی، طراحی سربرگ است. طراحی سربرگ حرفه ای مانند بسیاری از روش های تبلیغاتی دیگر بسیار موثر است. در واقع کاربرد اصلی طراحی سربرگ علاوه بر استفاده در مکاتبات اداری و غیر اداری، تاثیر ویژه ای در برند سازی و افزایش اعتماد مخاطبین و مشتریان دارد.

طراحی سربرگ مانند سایر طرح های گرافیکی دیگر، اصول و قواعد خاصی دارد که زمان طراحی باید به آن توجه زیادی شود. در صورتی که در زمینه طراحی گرافیکی فعالیت دارید، برای طراحی سربرگ باید با نکات مهم در این زمینه آشنا باشید. در این مقاله به معرفی طراحی سربرگ حرفه ای با رعایت 5 نکته اساسی می پردازیم.

سربرگ چیست؟

سربرگ (letterhead) به برگه های سازمانی می گویند که به برگه های سازمانی می گویند که از آن برای انجام مکاتبات اداری استفاده می شود. هر سازمان برای به رسمیت شناخته شدن و افزایش اعتبار، لازم است که از سربرگ اختصاصی خود استفاده کند.

در واقع سربرگ اختصاصی برای هر سربرگ، می تواند نشان دهنده هویت سازمان باشد. به گونه ای که برای تکمیل شدن ست اداری، طراحی و داشتن سربرگ ضروری و لازم است. به طور کلی از سربرگ لایه باز برای انجام مکاتبات اداری، ثبت قرارداد، صدور پیش فاکتور و… استفاده می شود.

ویژگی های سربرگ استاندارد چیست؟

با توجه به نوع کسب و کار و نیاز آن، سربرگ ها در ابعاد مختلف A4 و A5 طراحی و چاپ می شود. همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، از سربرگ برای انجام مکاتبات اداری استفاده می شود. به همین زمان طراحی آن در بخش های مختلف زیر تعبیه می شود:

 • تاریخ
 • شماره پیوست
 • نام شرکت یا سازمان
 • اشاره و معرفی خدمات یا محصولات
 • لوگو
 • راه های ارتباطی با شرکت
 • شماره تماس
 • آدرس شرکت

 

روش طراحی سربرگ

طراحی یک سربرگ زیبا و با کیفیت تاثیر زیادی در بهبود روند برند سازی محسوب می شود. به گونه ای که می تواند یک فرصت مناسب و ویژه برای تبلیغات باشد. در صورتی که طراحی سربرگ به صورت حرفه ای انجام شود، در نگاه اول می تواند نگاه و اعتماد مخاطب را جلب کند.

پیشنهاد: برای خرید و دانلود طرح لایه باز کلیک کنید.

یکی از مهم ترین نکات اصولی و روش طراحی سربرگ این است که حتی الامکان یک طرح ساده طراحی و ارائه شود. در واقع باید از شلوغ کاری و ایجاد سردرگمی برای مخاطبین و مشتریان پرهیز کنید. این کار نه تنها تاثیری در کاهش کیفیت طرح سربرگ ندارند؛ بلکه باعث می شود که یک طرح حرفه ای سربرگ خواهید داشت.

نکات مهم در طراحی سربرگ

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، استفاده از سربرگ با طراحی حرفه ای و مناسب به عنوان نوعی برند سازی و تبلیغات انجام می شود. بنابراین در صورتی که یک سربرگ کاملا حرفه ای و با تکیه بر اصول طراحی گرافیکی طراحی شود، می توان تا سالیان متوالی بدون نیاز به طراحی مجدد از آن استفاده کرد. به همین منظور ما در ادامه این مقاله به معرفی کامل نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای می پردازیم.

 • تعیین محل مشخصات کامل مختلف

در قسمت های مختلف سربرگ، نشانه ها و علائم مختلفی درج می شود که نشان دهنده هویت آن کسب کار، یک سازمان یا شرکت است. برای مثال لوگو و نام شرکت در بالای سربرگ قرار می گیرد. همچنین شماره پیوست و تاریخ در بالای سربرگ و سمت چپ آن قرار دارد.

آدرس و محل شرکت یا سازمان هم در پایین برگه درج می شود. این اطلاعات به طور کامل باید درج شود تا نشان دهنده نوع، کیفیت و مزایای آن کسب و کار باشد. علاوه بر این، پس از این که مشخصات را درج کردید، انتخاب فاصله مناسب در حاشیه ها است. زمان طراحی باید طراحی را به صورتی انجام دهید که همه قسمت های سربرگ در آن جا بگیرد.

در غیر این صورت، ممکن است بخش های دور سربرگ، لوگو، آدرس، شماره پیوست و… یا قسمتی از آن حذف شود. به طور معمول اندازه حاشیه امن برای طراحی سربرگ ها 1 سانتی متر است.

 • توجه نوع و اندازه فونت

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که برای طراحی سربرگ به آن توجه زیادی داشته باشید، انتخاب فونت و سایز مناسب برای نوشتن است. همان طور که می دانید کسب و کارها و شرکت های مختلف دارای محصولات و خدمات متفاوتی هستند. به همین دلیل برای نوشتن موارد مختلف در سربرگ باید متناسب با نوع کسب و کار از فونت مناسب استفاده نمایید.

همچنین به طور کلی سایز مناسب برای فونت های مختلف جهت نوشتن و درج آدرس، از فونت 8 الی 12 باید استفاده شود. همچنین برای نوشتن قسمت های دیگر از فونت 10 الی 14 استفاده می گردد. استفاده از این سایز فونت برای طراحی سربرگ ها معمول و استاندارد است.

 • طراحی لوگو اختصاصی و منحصر به فرد

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین قسمت های اساسی در برند سازی و تبلیغات، طراحی لوگوی اختصاصی است. از طریق طراحی لوگو می توان شخصیت تجاری یک کسب و کار به درستی نمایش داده می شود. بدین صورت که لوگو یک هویت به کسب و کار ارائه می کند که می تواند نشان دهنده ارزش های اصلی آن شغل باشد.

بنابراین زمان طراحی سربرگ در صورتی که یک لوگوی اختصاصی ندارید، در اولین فرصت برای طراحی آن اقدام نمایید. سپس زمان طراحی سربرگ، حتما از لوگوی اصلی خود استفاده کنید. لوگو نیز در بالای سربرگ قرار می گیرد.

 • هماهنگی داشتن با برند

رنگ و طرحی که برای طراحی سربرگ انتخاب می شود، باید کاملا متناسب با برند کسب و کار باشد. برای مثال بهترین انتخاب برای طراحی سربرگ، استفاده از رنگ هایی است که با رنگ سازمانی شما تطابق داشته باشد. همچنین در صورت لزوم و با نظر طراح گرافیست می توانید از رنگ مورد استفاده در طراحی لوگو استفاده نمایید.

علاوه بر این، زمینه سربرگ معمولا بی رنگ یا رنگ آن بسیار کم رنگ است. در غیر این صورت ممکن است در کپی و فکس کردن، مشکلی رخ دهد. به صورتی که دیگر قابل خواندن و بایگانی کردن نباشد.

 • فرمت ذخیره کردن طرح سربرگ

همان طور که می دانید سربرگ ها لازم است که حتما چاپ شوند، تا بتوان زمان نوشتن و انجام مکاتبات اداری به صورت حضوری از آن ها استفاده کرد. علاوه بر این، در صورت لزوم لازم است که حتی به صورت غیر حضوری و آنلاین هم اقدام به انجام و ارسال مکاتبات مختلف بین سازمانی و برون سازمانی برای واحدهای مختلف انجام داد.

به همین دلیل برای ذخیره کردن طرح سربرگ، باید به فرمت آن هم توجه زیادی داشته باشید. بهترین فرمت برای ذخیره کردن طرح سربرگ، فرمت PDFX است. علاوه بر این، فرمت PDF هم فرمت مناسب و مطلوبی است. این دو فرمت برای چاپخانه های مختلف قابل بازیابی و استفاده جهت چاپ کردن است. چرا که نوع فرمت تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش کیفیت چاپ دارد.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *